Trénink v sezóně 2011.

Trénink v číslech na ironman v Königsdorfu:

Tréninkové grafy. Grafy zachycují průběh tréninkové přípravy od začátku v prosinci 2011 až do tapering fáze na konci srpna před železňákem v Königsdorfu.

Z náhledů jsou patrné i tréninkové výpadky především v běhu a plavání, které byly způsobené zdravotními problémy v období duben-červen a také na začátku srpna.


Tréninková příprava vrcholí.

21. srpna 2011

Po úspěšném půlironmanu WEM Litschau přišla poslední část přípravy! Tréninky teď opravdu hodně bolí ale je fajn, že mám většinou další den rest a tělo zase pěkně zregeneruje. Čekají mě už jen 3-4 těžké tréninky a pak se bude skoro 2 týdny ladit.

No tak doufám, že pojedu do Königsdorfu s nejlepší možnou formou. Držte mi palce!

Tréninkový kemp - Pakoštane - Chorvatsko.

16.-23.4. 2011

Fotogalerie Pakostane. O Velikonočních prázdninách jsme společně s Dagi absolvovali fantastické tréninkové soustředění ve slunném Chorvatsku. O tréninkové sparingpartnery nebyla nouze, protože jsme jeli společně s dalšími triatlety ze Slovenska. Českou výpravu kromě nás tvořila Simona Vykoukalová, Pepa Křivánek a Milan Procházka.

Počasí nám vyšlo a tak jsme hltali tréninkové kilometry a trápili naše svaly i intenzivními tréninky.
Během soustředění jsem najezdil 700km, 7000 výškových metrů a naběhal okolo 50km. Běžecký trénink jsem musel kvůli problémům s levou achilovkou trochu omezit. Zaroveň jsme věnovali čas i kompenzačnímu tréninku a mimo posilování s expandery jsme vyrazili i na mořské kajaky. Prostě aktivní dovolená, jak má být! A když jste ji neprožili s námi, tak mrkněte alespoň na fotky!

Zimní tréninková příprava.

V přípravě na triatlonovou sezónu 2011 mě již od podzimu trápí několik nepříjemností. Nejhorší z nich je vleklá bolest předloktí, která mě omezuje v plaveckém tréninku. Přitom právě plavání mělo být disciplínou, na kterou jsem se chtěl přes zimu soustředit.
V dalších dvou disciplínách se mi celkem dařilo nabírat základní vytrvalost, i když jsem pocítil špatnou zimu s nedostatkem sněhu a tedy i pramálo skatingových a skialpinistických kilometrů. Pouze soustředění v italském Livignu na začátku sezóny mi umožnilo trochu nabruslit a to se zúročilo na zimních triatlonech, kde moje ztráta na specialisty byla v mezích normy.
Bohužel jsem se opět nevyhnul nemocem, které mě dostaly letos hned dvakrát a to během jednoho měsíce. Naštěstí to letos nebyla žádná chřipka. Celkově mám oproti minulému roku méně hodin v oblasti základní vytrvalosti, ale zato jdou poznat odtrénované kvalitní kilometry a na zimních triatlonech a běžeckých závodech dávájí časy tušit lepší výsledky než v minulém roce.

Trénink v sezóně 2010.

Trénink v číslech:

Tréninkové grafy. V přípravě na sezónu 2010 a během sezóny jsem podle tréninkových záznamů odtrénoval něco přes 600 hodin v 400 tréninkových jednotkách. Jednalo se o 180 km plavání, 1100 naběhaných kilometrů a 6500 km na kole. Při tréninku jsem se spoléhal na nový Garmin 310XT a k monitoringu a archivaci používám Garmin Training Center a Sport Tracks. Další aktivity a podrobnosti zachycují následující grafy.

Trénink v detailech:

Trénink na sezónu 2010 začal víceméně již v polovině září, tedy velmi brzo. Jelikož jsem za sebou neměl v roce 2009 žádné závody, nebylo nutné během podzimu mnoho odpočívat. Můj roční tréninkový makrocyklus se skládal z čtyřtýdenních mezocyklů, ve kterých jsem se během prvních 3 týdnů snažil zvyšovat objem, popřípadě udržet objem a zvyšovat intenzitu.

Příprava se zkomplikovala již v prosinci, kdy lékař diagnostikoval přechozenou chřipku a problémy na EKG. Po 4 týdnech se ale situace uklidnila a já pokračoval v přípravě.

S Dagi na běžkách. Během zimního období jsme pravidelně jezdili na běžkách a chodili na skialpy a i ve specifické přípravě jsem se snažil získat především maximum základní vytrvalosti s ohledem na plánovaný start na nějakém Ironmanu. Dalším důvodem byl fakt, že jsem chtěl omezit intenzivní běžecké tréninky kvůli riziku zranění, nemoci a přetažení. S příchodem jara jsem v této fázi přípravy běžecké natahoval tréninky až na 150 minut a cyklistické i k pěti hodinám. Výsledkem byl velmi solidní vytrvalostní základ.

Jelikož jsem v této fázi připravy neměl moc velké srovnání se špičkovými sportovci, tak moje intenzivní tréninky neměli potřebnou kvalitu. To jsem zjistil bohužel až při prvních závodech v Parndorfu, kde se deficit naplno projevil. I přes pravidelné intenzivní a rychlostní motivy v tréninku stoupala schopnost podat v závěrečném běhu perfektní výkon jen pomalu. Důvodem mohla být i velmi dlouhá závodní pauza, kdy si tělo nejspíš odvyklo podávat maximální výkon.

Po absolvování červencových závodů (Osek, Grafiman, Vysočany) se moje domněnka potvrdila a po dalších 6 týdnů jsem se opravdu zaměřil na velmi intenzivní trénink a omezil jednotky základní vytrvalosti na minimum. Do tréninku jsem pravidelně vkládal i sprinttriatlony Jihomoravské triatlonové ligy, které mi určitě pomohli v rozvoji kapacity na a pod oblastí ANP. Tento přistup se vyplatil a v hlavním závodě na konci sezóny v Königsdorfu jsem absolvoval střední triatlon za 4:13:54, což bylo o 6 minut rychleji než jsem doufal.

© 2010 • Milanomafiano • Všechna práva vyhrazena

Partneři: RT-NÖ-OST | Chimpanzee | pORG Komenský |